Update Bozsikova protokolu dle nejnovějších informací od našich uživatelů, včetně přiložených originálních dokumentů ke stažení.
V současné době je dr. Bozsik už v důchodu, a jen výjimečně přijímá další pacienty. Diagnostiku provádí pomocí patentovaného postupu zpracování krevních vzorků DualDur, kdy se za použití speciální chemikálie krev odstředí, přičemž patogeny zůstávají pohyblivé. Vyšetření je provedeno zástinovou mikroskopií při optickém zvětšení 60x (objektiv) a digitálním, které může v kombinaci dosahovat až 10 000x. Mikroskopie je natočená kamerou a pacient dostane nahrávku s komentářem. Dr. Bozsik umí takto identifikovat i případné koinfekce. Současně posílá vzorky do laboratoře na detekci protilátek metodou Western blot, zaměřenou také na určení protilátek proti specifickým OspC antigenům, který by měl orientačně rozeznat i kmen borelií.
Používá WB německého výrobce Mikrogen.
Rozpoznání kmene, kterým je pacient nakažen, považuje za zásadní informaci pro léčbu, kvůli jejich rozdílné citlivosti na atb. Pokud je k dispozici vytažené klíště, je velice důležité zaslat je na vyšetření metodou PCR a nechat si určit kmen borelií, aby mohla být nasazena cílená léčba.
Na základě vlastního laboratorního výzkumu, zkušeností v léčbě pacientů a jejich výsledků, používá aktuálně dr. Bozsik tato léčebná schémata, založená na účincích fluorochinolonů potencovaných užitím druhého atb:
B. afzelii:
minocyklin 150-300mg denně ve třech dávkách – neužívat nalačno kvůli vysoké absorbci (alternativně doxycyklin 300mg denně ve třech dávkách, jestliže je mino nedostupné) s ciprofloxacinem 3x 500mg denně, min. 1g denně ve třech dávkách (alternativně ofloxacin 2x200mg denně) a tinidazolem 3x 500mg denně. Pacient, který nesnese tinidazol, užívá místo něj plaquenil 400mg denně. -
aplikace fluorochinolonu a doxycyklinu současně je a 100x účinnější než použití jednoho léku. navíc k synergickému efektu je minocyklin účinný 4x více než doxycyklin intracelulárně, takže kombinace mino+cipro by měla být 400x účinnější než samotné doxy
B. garinii:
Po první 4 týdny ceftriaxon 2g denně a současně amoxicilin 3x2g denně nebo pouze ceftriaxon 2x2g denně spolu s ciprofloxacinem 3x 500mg denně, min. 1g denně ve třech dávkách (alternativně ofloxacin 2x200mg denně) a tinidazolem 3x 500mg denně. Pacient, který nesnese tinidazol, užívá místo něj plaquenil 400mg denně.
Po dalších 4 – 8 týdnů amoxicilin 3x2g denně a/nebo benzathine penicilin intramuskulárně 2 mil. jednotek 2-3x týdně,, současně s ciprofloxacinem 3x 500mg denně, min. 1g denně ve třech dávkách (alternativně ofloxacin 2x200mg denně) a tinidazolem 3x 500mg denně. Pacient, který nesnese tinidazol, užívá místo něj plaquenil 400mg denně. Pokud není možnost i.v/i.m. léčby, pak pouze amoxicilin 3x2g denně plus ostatní léky.
Bb sensu stricto:
Bude doplněno po získání aktuálních informací, v této kombinaci by měl být zařazen makrolid.
Podle zkušeností dr. Bozsika pravá diagnostika Jarisch-Herxheimerova reakce hrozí pouze pacientům užívajícím betalaktamová atb. Ostatní možné potíže jsou jen momentálním zhoršením příznaků.
Léčba probíhá v 8 – 10titýdenních cyklech, tato doba by měla pokrýt množicí cyklus borelií. Po celou dobu léčby se užívá tinidazol. Po ukončení antibiotické léčby doporučuje užívat plaquenil po dobu 3-6 měsíců k eliminaci přeživších cystických forem borelií. Tinidazol i Plaquenil a jejich dávkování používá na základě konzultací s dr. Brorsonovými.
Do léčebného cyklu může být vložena terapie na koinfekce, např. na bartonelozu levofloxacin2x 500 mg denně (min 750 mg denně) po dva týdny, kdy se ostatní atb vynechají. Po ukončení léčby v případě návratu potíží posléze aplikovat jinou z kombinací.
Při a po léčbě jsou doporučeny tyto doplňky:
Protexin (probiotika) pro prevenci kandidózy 1 -2 tbl denně nebo více
koloidní stříbro 4x denně odděleně od probiotik
fluconazol (antimykotikum) pokud je třeba, 200mg 1x týdně
Hepabene (zemědým lékařský a ostropestřec mariánský) pro ochranu jater 3x denně
cholagoga (Cholagol, Febichol) proti potížím se žlučníkem zejména u ceftriaxonu
Vitanax P4 (extrakt z hub) 3×2 tbl po dlouhou dobu i po skončení terapie
Béres kapky 2x denně (koloidní minerály)
vitamin C 2-3x 2-3g denně, spolu se zvýšeným příjmem tekutin
multivitamíny (Supradyn aj), ne extrémně vysoké dávky
vápník, hořčík, selen
Iidské imunoglobuliny pro podporu imunity (IVIG – Flebogamma, Kiovig) 2-3 dávky 5ml i.v. podle potřeby, každých 14 dní, první dva týdny před zahájením léčby a poslední dva týdny po léčbě, ne více než 10 dávek celkem, nebo intramuskulárně pravidelně 2ml týdně, ne více než 10 dávek celkem – v závislosti na klinickém stavu pacienta diagnostika
Vitamíny a minerály jsou důležité pro zotavení, někteří autoři doporučují také Lauricidin proti virům. Podstatný je odpočinek, dostatek tekutin a detoxikace, zejména ve dnech kdy je přidána sauna. Sauna je důležitá pro vyloučení toxinů z těla a stimulaci imunity, lze využít i infrasaunu nebo horké koupele.
Je důležité obnovit ke konci léčby střevní mikroflóru, užívat probiotika ve vyšších než obvyklých dávkách. Probiotika je samozřejmě doporučeno užívat už před započetím léčby, po celou dobu léčby s odstupem od atb a po léčbě pokračovat.
V průběhu léčby je nutné zvýšit hygienická opatření, zejména při přípravě jídel a v sexuálním životě; a vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí.
Dr. Bozsik klade důraz na psychické zotavení pacienta, upozorňuje, že některé příznaky způsobené trvalým poškozením nebo koinfekcemi mohou přetrvat i po léčbě. Nejprve je třeba léčit boreliozu, po zotavení po léčbě je možné, pokud je třeba, dále léčit koinfekce. Léčba babesiózy je podobná jako u malárie.