Podávání chondroprotektiv (kloubní výživy) má význam pro správný vývoj kloubních chrupavek zejména u štěňat velkých plemen, dále u aktivních, sportovních a pracovních psů a stejně tak i u starých psů.
Podávání chondroprotektiv (kloubní výživy) má velký význam pro správný vývoj kloubních chrupavek zejména u štěňat velkých plemen, kdy zátěž kloubů je značná. Dále je vhodné chondroprotektivní látky podávat u aktivních, sportovních a pracovních psů pro regeneraci kloubních chrupavek a tkání a stejně tak i u starých psů, jejichž klouby jsou v pokročilém věku méně či více poškozeny.
Velmi důležité je krmivo, protože právě krmení se nejvíc projeví na vývoji štěněte a na následné stavbě a postavení končetin. Proto je potřeba krmit odpovídajícím krmením pro danou věkovou a plemennou skupinu. Podrobnější informace ke správnému výběru typu krmiva naleznete v našem článku Druhy krmiv a jejich označení.
Z důvodu včasného odhalení pohybových problémů je potřeba všímat si pohybu psa. Mezi prvotní změny patří zpomalenější vstávání, častější únava, nechuť k pohybu apod. Velmi pokročilou změnou je kulhání či nošení zvednuté končetiny bez zatěžování.
Pokud jsou postiženy klouby, je lepší vždy volit kratší, ale častější procházky než dlouhé procházky bez možnosti řádného odpočinku.
Klouby obecně, ať zdravé či nemocné, vyžadují teplo. Proto by se mělo zamezit jejich prochladnutí a nemocné klouby by se naopak měly prohřívat.
Kloubům neprospívají seskoky a chůze ze schodů, proto psy s nemocnými klouby je vhodné v tomto pohybu omezovat.
Při onemocnění kloubů je velmi důležité krmit psa tak, aby netrpěl obezitou. Zvýšená hmotnost nadměrně zatěžuje klouby a jejich stav se následně zhoršuje.
Pingback: Zajímavosti » Blog Archive » Kloubní výživa – kvalitně