JAK VYBRAT SPRÁVNÉ VOJENSKÉ BOTY?

Základní dělení vojenských bot

Vojenské vybavení je odjakživa odolnější než to pro běžné použití. Ne jinak je tomu u bot a tak si mnoho lidí kupuje vojenské boty. Vybrat ty správné ale není tak jednoduché, protože existuje mnoho druhů.

Vojenské boty se dělí na: army shop
kožené boty
nylonové boty
kombinace kožených a nylonových bot

Samozřejmě jsem nezapoměl na prodyšné membrány, jako je Gore-tex, Sympatex a další. Ty ale vždy pouze doplňují výše uvedené základní materiály. Většina vojenských bot pro náročné použití se bez prodyšných membrán neobejde. Boty které je nemají jsou obvykle určeny do méně náročného terénu, a nebo naopak do tak těžkých podmínek, že ani Gore-tex nepomáhá, nebo je na škodu (například džungle).

Konstrukce boty

Laicky řečeno se vojenská bota skládá:
svršku
vnitřní části
podrážky

Všechny tyto části můžou být vyrobeny různými postupy a z různých materiálů. Vojenské boty jsou obvykle vysoké nad kotník, takže se budu zabývat pouze tímto typem. Zde se dostáváme k prvnímu znaku kvalitní boty a sice spůsobu spojení svršku s podrážkou. Pokud je podrážka přišitá, jedná se s největší pravděpodobností o kvaltní botu. Druhý a levnější způsob je lepení. Nejde říct, že lepená bota bude jistě nekvalitní, ale lze předpokládát, že šitá bota bude kvalitní.

Jazyk
I zde je jedna důležitá věc. Pokud chcete aby vám do boty nenateklo, musí být jazyk z jednoho kusu materiál až do vršku boty. Takhle jsou vyrobeny zejména americké boty Matterhorn.

Tkaničky
Jsou obvykle ve spodní části boty vedeny očky, v horní části pak očky nebo háčky. Pokud mají být boty vhodné pro vysazení na padáku, nesmí mít háčky. Do háčků by se mohly zaplést šňůry padáku.

Špička boty
Některé boty mají ocelovou špičku, v poslední době nahrazovanou špičkou z tvrdého plastu. Plast má tu výhodu, že je lehčí a nezpůsobuje poplach při letištní kontrole.

Vojenské boty mají často ještě další konstrukční prvky, například vyztužení kotníků, army shop ale myslím, že jsem vyjmenoval ty hlavní.

Materiály pro výrobu

Svršek
Se vyrábí – z kůže – z nylonu (firma DuPont používá pro svůj nylon značku Cordura) – z kombinací kůže a nylonu Samozřejmě existují různé druhy kůže a nylonu, těm se budu věnovat třaba někdy jindy.

U vnitřní části, neboli podšívky
Se používají tyto materiály: Thinsulate – syntetické mikrovlákno od firmy 3M používané pro zateplení. Prodyšná membrána. Nejznámější je Gore-tex, ale existuje i spousta dalších obchodních značek – Agua Lung, Sympatex. Sympatex je na rozdíl od Gore-texu neporézní membrána, V praxi to znamená, že se u Sympatexu nemůžou zacpat žádné póry, což je častý problém Gore-texu. Sympatexové boty vyrábí například Magnum.

Cambrelle – syntetická tkanina používaná pro vnější část výstelky
Tam, kde se dotýká vnitřek boty s ponožkou. Cambrelle je odolná tkanina která dobře odvádí pot. Dryz – technologie firmy Dicon technologies, používaná u bot Matterhorn a Corcoran. Jedná se o pěnu, která rozvádí vlhkost do boty a tím usnadňuje její odvětrávání.

Poron – polyurethan používaný na výrobu stélek (vložek) do bot

Vibram
Po Gore-texu asi nejznámější materiál používaný při výrobě bot. Vibram je speciální pryž, ze které se vyrábějí podrážky.

Výrobci vojenský bot

Kvalitní vojenské boty vyrábí například americká firma Cove, která dělá známé boty Matterhorn a Corcoran. Německé výrobce zastupují firmy Meindl a Haix. Meindl je známý hlavně fanouškům outdooru. Jedná se o velmi pohodlné a odolné boty, které jsou známé tím, že se nemusí dlouho rozšlapávat. Haix se zase chlubí dodávkami německým zásahovým jednotkám, zejména speciální jednotce KSK. Levnější ale stále kvalitní značka je Magnum. Boty Magnum jsou už mnoho let alternativou pro vojáky, kteří si nechtějí ničit nohy ve fasovaných kanadách. Veškeré tyto boty seženete třeba v internetovém obchodě Armed.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>