Soustružnický nůž

Soustružnický nůž je jeden z nejpoužívanějších obráběcích nástrojů, kterým je opracováván materiál na soustruhu.
Soustružnický nůž má obvykle tvar hranolovitou upínací část a řeznou část ve tvaru klínu. Řezná část může být z kalené nástrojové oceli (monolitní nástroje), rychlořezné oceli (HSS – High Speed Steel) nebo zde může být napájena břitová destička ze slinutého karbidu (pájené nástroje). V současné době se nejčastěji používá v soustružnictví konstrukce s mechanicky upnutou vyměnitelnou břitovou destičkou vyrobenou nejčastěji ze slinutého karbidu případně z řezné keramiky nebo jiných, ještě tvrdších materiálů. Volba nože závisí na tvrdosti obrobku (obráběného materiálu, nesmí být tvrdší než materiál řezné části soustružnického nože) a potřebného obrábění.
Samotné opracování probíhá za rotačního pohybu obrobku (obráběná věc), k němuž se přibližuje pevně upnutý nůž konající posuv /dráha ve směru obrábění/a přísuv /dráha kolmá na směr obrábění/. Pohyb může být manuální nebo strojní, případně je možné u některých typů soustruhů tento pohyb naprogramovat. Nože různých tvarů mají různé funkce, ale princip je stejný. Při rotaci dochází k úběru menšího či většího množství materiálu za vzniku třísek.Ty mohou být plynulé nebo drobivé podle druhu materiálu, který se obrábí. Houževnaté materiály /ocel, hliníkové slitiny, silon/ dávají plynulou a dlouhou třísku, která je upravena utvařečem třísek do vhodné velikosti tak, aby odchod třísek byl bezpečný a neohrožoval samotný obráběcí proces nebo obsluhu stroje.Křehké materiály /litina, mosaz, textit/dávají třísku drobivou i bez lamače. Má tvar pilin různé zrnitosti a je nutné je pečlivě odstraňovat, aby neulpívaly na kluzných plochách a nezadíraly je. Během řezu je nutné břit soustružnického nože vydatně chladit a mazat, neboť při samotném úběru materiálu se přeměňuje pohybová energie v energii tepelnou a ta břit může i zničit.Většinou se chladí za pomocí emulzních vodních roztoků v koncentraci od 3 do 10% emulzního oleje ve vodě.Přítomnost dalších látek v chladící kapalině je nezbytný /antibakteriální přísady, inhibitory koroze, /a zabraňuje tak např. biologickému rozkladu chladící kapaliny nebo následné korozi obrobku po obrobení.
[editovat]Základní dělení tvaru soustružnických nožů

Pravé a levé -podle umístění hlavního břitu a směru posuvu
Vnější a vnitřní -pro obrábění vnějších nebo vnitřních ploch
Základní uběrací,zapichovací, upichovací,závitové, tvarové – podle tvaru obráběné plochy
Hrubovací, dokončovací – podle způsobu práce

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>